0 607 337 837   /   napisz do nas

Idea Templum

Nazwa „TEMPLUM” nawiązuje do pierwotnego charakteru tego wyjątkowego miejsca, a jednocześnie nadaje mu artystyczny charakter. 
TEMPLUM jest przestrzenią, w której spotykają się prawda, dobro i piękno, nad którymi czuwa „Genius loci”. Tutaj czas płynie swoim własnym tempem. Tutaj do głosu dochodzą mądrość, natchnienie i ekspresja, plotą swoje nici tak, aby każdy gość, przechodząc przez drzwi, miał wrażenie, że trafia do innego wymiaru – wymiaru tworzonego przez sztukę. 

Logo „TEMPLUM” to mityczny wąż Uroboros, pożera własny ogon, co z jednej strony stanowi metaforę przemijania, mówiącą o początku i końcu świata, życia, czasu… z drugiej zaś przywodzi na myśl nieśmiertelność, wieczne powroty, odnawianie się świata, sztuki i pięknych idei, ale do tego potrzebujemy ludzkiej mądrości, pomysłowości i zaradności, której symbolem jest sowa stojąca na straży tych prawd (również wpisująca się w ten symbol).


Sentencja stanowiąca myśl przewodnią neowitraży to „Vita brevis. Ars longa” – „Życie krótkie. Sztuka długa”.
Przesłanie to niosą dwie postacie kobiece. To alegorie życia – Vita i sztuki – Ars. 
Alegorię życia VITA budują wspólnie: życie, mądrość i inteligencja. Tworzą doświadczenie życia – wzór do naśladowania. Przed postacią dojrzałej kobiety płynie źródło mądrości. Szanuje to źródełko, bo bez niego ani życia, ani harmonii we wszechświecie. Swoje przeżyła i wie, że po ziemi lepiej chodzić w sandałach.  

 Alegoria sztuki ARS, to młoda kobieta – córka Wyobraźni i Natchnienia – trochę bezczelna, lekko szalona, ignorująca wiedzę i autorytety. Boso przeskakuje źródło wiedzy – historię sztuki i doświadczenie pokoleń artystów, lekceważy przeszłość. Musi się jeszcze wiele nauczyć i przede wszystkim zaprzyjaźnić ze starszą siostrą – życiem (VITA). 

Alegorie poza swoim zasadniczym przesłaniem, przemawiają też poprzez ukryte w roślinnym ornamencie atrybuty, takie jak:

lira – poezja,
sowa i księga – znaki mądrości,
dłuto – symbol pracowitości w odtwarzaniu natury,
paleta z pędzlami – reprezentująca sztuki piękne, 
oraz puchar – symbol nagrody i sukcesu dla wszystkich tych, którzy dążą do ideału, żyją i tworzą w myśl łacińskiej zasady „Per aspera ad astra"! - Przez trudy do gwiazd!

Ta idea stała się wyzwaniem do powołania Grupy Artystycznej TEMPLUM, która zaprasza Artystów sztuk wszelakich do realizacji swoich artystycznych wizji i marzeń w ramach wzajemnej współpracy i przewodniej idei Templum "Vita brevis Ars longa"

Pobierz Folder Templum
templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum

91-042 Łódź, ul. Sierakowskiego 3
tel: +48 607 337 837
templum@templum.com.pl
Pytania o organizację imprez ? A może inne ? Napisz do nas