0 607 337 837   /   napisz do nas

Idea Templum

Nazwa „TEMPLUM” nawiązuje do pierwotnego charakteru tego wyjątkowego miejsca, a jednocześnie nadaje mu artystyczny charakter. 
TEMPLUM jest przestrzenią, w której spotykają się prawda, dobro i piękno, nad którymi czuwa „Genius loci”. Tutaj czas płynie swoim własnym tempem. Tutaj do głosu dochodzą mądrość, natchnienie i ekspresja, plotą swoje nici tak, aby każdy gość, przechodząc przez drzwi, miał wrażenie, że trafia do innego wymiaru – wymiaru tworzonego przez sztukę. 

Logo „TEMPLUM” to mityczny wąż Uroboros, pożera własny ogon, co z jednej strony stanowi metaforę przemijania, mówiącą o początku i końcu świata, życia, czasu… z drugiej zaś przywodzi na myśl nieśmiertelność, wieczne powroty, odnawianie się świata, sztuki i pięknych idei, ale do tego potrzebujemy ludzkiej mądrości, pomysłowości i zaradności, której symbolem jest sowa stojąca na straży tych prawd (również wpisująca się w ten symbol).


Sentencja stanowiąca myśl przewodnią neowitraży to „Vita brevis. Ars longa” – „Życie krótkie. Sztuka długa”.
Przesłanie to niosą dwie postacie kobiece. To alegorie życia – Vita i sztuki – Ars. 
Alegorię życia VITA budują wspólnie: życie, mądrość i inteligencja. Tworzą doświadczenie życia – wzór do naśladowania. Przed postacią dojrzałej kobiety płynie źródło mądrości. Szanuje to źródełko, bo bez niego ani życia, ani harmonii we wszechświecie. Swoje przeżyła i wie, że po ziemi lepiej chodzić w sandałach.  

 Alegoria sztuki ARS, to młoda kobieta – córka Wyobraźni i Natchnienia – trochę bezczelna, lekko szalona, ignorująca wiedzę i autorytety. Boso przeskakuje źródło wiedzy – historię sztuki i doświadczenie pokoleń artystów, lekceważy przeszłość. Musi się jeszcze wiele nauczyć i przede wszystkim zaprzyjaźnić ze starszą siostrą – życiem (VITA). 

Alegorie poza swoim zasadniczym przesłaniem, przemawiają też poprzez ukryte w roślinnym ornamencie atrybuty, takie jak:

lira – poezja,
sowa i księga – znaki mądrości,
dłuto – symbol pracowitości w odtwarzaniu natury,
paleta z pędzlami – reprezentująca sztuki piękne, 
oraz puchar – symbol nagrody i sukcesu dla wszystkich tych, którzy dążą do ideału, żyją i tworzą w myśl łacińskiej zasady „Per aspera ad astra"! - Przez trudy do gwiazd!

Ta idea stała się wyzwaniem do powołania Grupy Artystycznej TEMPLUM, która zaprasza Artystów sztuk wszelakich do realizacji swoich artystycznych wizji i marzeń w ramach wzajemnej współpracy i przewodniej idei Templum "Vita brevis Ares longa"

Grupa artystyczna TEMPLUM

templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum

91-042 Łódź, ul. Sierakowskiego 3
tel: +48 607 337 837
templum@templum.com.pl
Pytania o organizację imprez ? A może inne ? Napisz do nas