0 607 337 837   /   napisz do nas

Historia Templum

Był rok 1926. Polska i Łódź oddychały wolnością. W kawiarniach można było posłuchać Tuwima, a awangardowe myślenie o sztuce coraz śmielej gościło na łódzkich salonach. Owszem, docierały do nas echa wielkiego świata i gdzieś pod skórą czuć było niepokoje społeczne, ale każdy łodzianin chciał żyć tu i teraz. 

Właśnie w 1926 roku przy Sierakowskiego 3 powstał budynek dzisiejszego . Został zbudowany przez firmę Gustawa Simma, właściciela przedsiębiorstwa budowlano-architektonicznego. Przez 20 lat budynek, mieszczący się niemalże w sercu Łodzi, pełnił funkcje sakralne. Był kaplicą ewangelicko-augsburską dla mieszkańców Żubardzia i Nowych Bałut, podlegającą parafii Świętej Trójcy, mieszczącej się na Placu Wolności. Czy to luterańskie idee, które wówczas wypełniały jego mury, pomogły mu przetrwać nawałnicę wojny? – nie można tego wykluczyć. Po wojnie, w 1948, zlikwidowano parafię Świętej Trójcy, a budynek przy ul. Sierakowskiego 3 trafił do prywatnych właścicieli i od tamtego czasu przechodził z rąk do rąk, a upływający nieubłaganie czas, odciskał na nim swoje piętno.

W 2017 roku, dzięki prywatnej inwestycji, rozpoczął się generalny remont na miarę wielkich, łódzkich rewitalizacji. Dołożono wszelkich starań, aby zachować unikalną bryłę budynku oraz wszystkie oryginalne elementy. Dziś ten niezwykły budynek na nowo zagościł na mapie Łodzi nie tylko jako jeden z odrestaurowanych klejnotów miasta, ale wpisał się również w wyjątkowy szlak perełek kulturalnych, wyjątkowo rzadkich w rejonie Bałut.

Czas zachowany w detalach

Od zapomnienia udało się ocalić praktycznie wszystko, co powstało w 1926 roku - kształt budynku, wszystkie przybudówki, otwory okienne i drzwiowe. Na szczególną uwagę zasługują jednak potraktowane z wyjątkową troską dwie przepiękne, żeliwne kolumny, które wieńczą wejście do głównej sali, a także dwa okrągłe witraże na ścianach bocznych. Wyjątkowym miejscem w  jest także balkon – niezwykle lekko, a zarazem stylowo wkomponowany we wnętrze.

Rewitalizacja  przyniosła nowe inspiracje i dodatkowe instalacje, które podniosły wartość budynku. Oprawa świetlna wydobywa jego piękno i z daleka przyciąga uwagę przechodniów. Od frontu trzy podświetlone neowitraże pozwalają poczuć atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Autorem jest Adam Perun, artysta przedstawiający świat jako siatkę przenikających się form, myśli i kształtów. Jego kompozycje wyrażają współistnienie, zależność i wzajemną komunikację między tym co rzeczywiste a tym, co tworzy ulotne wrażenia. Gra świateł, gra cienia, połączenia kolorystyczne, faktura i symbolika obrazu urzekają – od pierwszego wejrzenia. 

Pobierz Folder Templum
templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum templum

91-042 Łódź, ul. Sierakowskiego 3
tel: +48 607 337 837
templum@templum.com.pl
Pytania o organizację imprez ? A może inne ? Napisz do nas